Ideální stromky do menších zahrad
Podzim je na zahradě nejen časem sklizně, ale rovněž je vhodný k výsadbě nových ovocných stromů. Před jejich výběrem je potřeba zvážit, která odrůda bude do vaší zahrady nejvhodnější. Rozhodující je velikost pozemku, na kterém budete stromy sázet. Pokud máte zahradu s omezeným prostorem, dobrá volba bude výsadba sloupovitých ovocných stromků. Ty dokážou vytvořit živou stěnu, která oddělí ovocnou a okrasnou část zahrady. Ideální stanoviště, pro zdárný růst nově zasazených podnoží, by mělo být orientované k jihu. S půdou lehkou, dobře propustnou, nepřemokřenou, bohatou na živiny. Ta zaručí, že stromek dobře zakoření. A bude se zdárně vyvíjet.
Sloupovité jabloně
Příprava půdy před výsadbou stromků není složitá. Do vykopané jámy přidáme buď odleželý hnůj či substrát. Odnož před zasazením zbavíme uschlých kořenů a namočíme ji aspoň na hodinu do vody. Pokud se rozhodneme pro sloupovité jabloně, budeme mít z čeho vybírat. Rychle si získaly mezi pěstiteli oblibu a na trhu je v současné době na padesát druhů. Pokud dáváte přednost sladším jablkům, mezi nejprodávanější patří odrůda Elina. Menší, jasně červené plody s aromatickou sladkou chutí vás určitě uspokojí. Sklízí se v září a uskladněné vydrží až do prosince. Pokud byste chtěli jablka sklízet už v srpnu, vyberte odrůdu Bolero. Ta pravidelně rodí už ve druhém roce po zasazení středně velké, žluté plody. Dužinu mají křupavou. Zimní odrůda Arbat je zase odolná vůči chorobám i mrazu. Plody mají zelenou slupku s červeným žíháním. Až do března můžete skladovat jablka odrůdy Anda. Mají sladkokyselou jadrnou chuť. Plody jsou středně velké, kuželovité. Novinkou je odrůda La Torre s pevnými plody. Skladovat se mohou rovněž do března.
Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z nabízených odrůd, určitě budete spokojeni. Radost z čerstvě utrženého jablka, s obsahem prospěšných látek pro váš organismus, ničím nelze nahradit. Stále je platné doporučení – jedno jablko denně.